List ucznia z Nowogrodźca w kapsule czasu złożonej na Wawelu

List ucznia z Nowogrodźca w kapsule czasu złożonej na Wawelu

To niesamowite uczucie, kiedy wiesz, że za sto lat ktoś przeczyta twój list i będzie o tobie słyszał.

Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 100 listów napisanych przez uczniów do przyjaciela z przyszłości złożono w środę 7 listopada 2018 r.  w kapsule czasu na Zamku Królewskim na Wawelu. Spośród ponad 12 tys. listów jury wybrało list Darka Czajkowskiego, ucznia klasy 6a Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu. Darek wziął udział w konkursie „Listy do przyszłości” przeznaczonym dla uczniów klas 4-8, który odbywał się na terenie czterech województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zadaniem uczestników było napisanie listu do kolegi z przyszłości, w którym mieli opisać, jak spędzają czas wolny lub opowiedzieć, co chcieliby robić, gdy dorosną. Darek napisał, że wolny czas spędza  z dziadkiem i tym ujął jury.

Na pokrywie nierdzewnej kapsuły widnieje napis: „Wawelska kapsuła czasu z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, listopad 2018”. Oprócz listów   i zdjęć rodzinnych laureatów konkursu złożono w niej także listę samych laureatów i ich szkół, ręcznie napisany opis całego przedsięwzięcia, środowe dzienniki (m.in. „Wyborczą”), monety będące aktualnie w obiegu, książkę „Wawel – kronika dziejów” oraz medal wojewody małopolskiego przygotowany na 100-lecie odzyskania niepodległości.

Czytaj więcej: List ucznia z Nowogrodźca w kapsule czasu złożonej na Wawelu

Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

          karma1 Wzorem lat ubiegłych zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę karmy dla zwierząt ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dłużynie. Organizatorami  i koordynatorami akcji były panie Justyna Mazur i Ewa Izydorczyk. W dzisiejszym świecie wszyscy jesteśmy mocno zabiegani. To czasem nie pozwala dostrzec potrzebujących. Chcielibyśmy, by dzieci i młodzież uczyły się odpowiedzialności, prawości, żeby nie były obojętne na los pokrzywdzonych, których wokół nas nie brakuje. Psy i koty oswojone przez człowieka często nie znajdują miejsca w jego domu. Czasem mają szansę przywiązać się do niego, by potem zostać porzucone daleko od pana. A czasem są przywiązane do niego krótkim łańcuchem, czekając na miskę, która może się nie pojawić. Taki jest los wielu zwierząt i musimy o tym pamiętać, nawet, jeśli nasze zwierzę ma wszystko, czego potrzebuje.    

Czytaj więcej: Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska

„Warsztaty profilaktyczne w klasach I”

„Warsztaty profilaktyczne w klasach I”

W dniach 17, 22 i 25 października br. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne pt. „Pokonam lęk” prowadzone przez pedagoga Agatę Śmigiel w I klasach. Celem zajęć było wzmocnienie poczucia własnej wartości, zwrócenie uwagi na mocne strony uczniów oraz poznanie sposobów pokonywania swoich słabości i lęków. Uczniowie biorący udział w zajęciach nabyli nowe kompetencje, co dało im siłę i poczucie ważności. Pierwszoklasiści wysłuchali bajki terapeutycznej pt. „Zuzi- Buzi” M. Molickiej o małej bohaterce Zuzi, następnie rozmawiali o lęku, który ona przeżywała. Dzieci dowiedziały się, że lęk to naturalny stan emocjonalny pojawiający się w codziennym życiu. Jest reakcją na stresujące, nowe sytuacje czy zagrożenia. Każdy z uczniów biorących udział w spotkaniu już wie, w jaki sposób radzić sobie z lękiem, że z każdej sytuacji jest wyjście, wystarczy poprosić o pomoc dorosłą osobę lub mogą też samodzielnie spróbować znaleźć rozwiązanie poprzez poznane na zajęciach sposoby.

Czytaj więcej: „Warsztaty profilaktyczne w klasach I”

szczepienia

Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

Czytaj więcej

JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI!

JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI!

               29 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania  na uczniów” dzieci z klasy I. Od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej ubrani w świąteczny strój galowy, pięknie udekorowana aula, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło uroczyście. Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Przewodnicząca szkoły Malwina Torba powitała gorąco zaproszonych gości, a szczególnie serdecznie klasy pierwsze, którym „oddała głos”. Gotowość dzieci do pasowania sprawdzała Ufoludka: Malwina Hołyna w scenerii dekoracji „Planet: Sportu, Literek, Ziemi, Miłości i Ślubolandii”. Najmłodsi zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, recytując wiersze i  śpiewając piosenki. Gromkie brawa były dowodem na to, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole, znają podstawowe zasady ruchu drogowego, posiadają wiadomości o naszej planecie Ziemi, potrafią zaśpiewać hymn Polski oraz hymn szkoły, znają symbole narodowe, cyfry i litery.

Czytaj więcej: JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI!