Muzyka z wawelskiego grodu

 

          15 stycznia 2019r. odbył się w naszej szkole koncert umuzykalniający pt. „Muzyka z wawelskiego grodu w oryginale i w transkrypcji”. Muzycy przebrani byli w stroje krakowskie. Pani konferansjer omówiła podstawowe nazwy stroju damskiego i męskiego. Dowiedzieliśmy się, że strój damski składa się z: wianka, korali, koszuli, gorsetu, zapaski, spódnicy, trzewików. Strój męski natomiast składa się z: krokuski, koszuli, kaftana, portków, pasa i butów. Muzycy grali na klarnecie, gitarze elektrycznej i sentyzatorze. Pani konferansjer opowiadała o ciekawych miejscach w Krakowie i jego historii. Słuchaliśmy muzyki średniowiecza i renesansu z różnych krajów takich jak: Polska, Niemcy, Włochy i Francja. Pod koniec koncertu odśpiewano hymn żaków Uniwersytetu Jagiellońskiego”„Breve regnum erigitur”. Była to fascynująca przygoda muzyczna po Krakowie, która przybliżyła nam jego dawną historię.

 

 

                                                  Dominika Zamorska, uczennica kl. Vc (opiekun Renata Dziuba)