Pieśni przypomniały nam przełomowe wydarzenia z naszej historii, które wryły się w pamięć zbiorową narodu. Wspomnienie o tych wydarzeniach jednoczy nas, buduje naszą świadomość, daje nam poczucie wspólnoty. Wszyscy, którzy wystąpili dziś na scenie musieli się wcześniej solidnie przygotować. Nie było łatwo. Występ był finałem ogólnoszkolnego konkursu. Oto lista klas, które w tej konkurencji wypadły najlepiej i miały możliwość zaprezentowania się na forum całej szkoły:

 

  1. II A (wychowawca Ewelina Zabawa)
  2. V D (wychowawca Michał Sudoł)
  3. IV E (wychowawca Marzanna Chodorska)
  4. IV A (wychowawca Andrzej Filistyński)
  5. VI A (wychowawca Beata Górska-Herdzik)
  6. VII C (wychowawca Izabela Gumiela-Konarska)
  7. III B gimnazjum (wychowawca Krystyna Zając)
  8. VI C (wychowawca Renata Dziuba)
  9. V C (wychowawca Krzysztof Adamiec)
  10. IV C (wychowawca Renata Klimek)

 

Zaprezentowane pieśni w większości są powszechnie znane. Kiedyś pełniły rolę wychowawczą, jak choćby „Płynie Wisła płynie”, zachęcały do walki („Warszawskie dzieci”), a niektóre dzięki swej swawolności i wesołej melodii podnosiły nadzieję Polaków na odzyskanie niepodległości („Przybyli ułani pod okienko”).

 

Doskonała prezentacja, piękne stroje, żywa reakcja publiczności sprawiły, że wydarzenie to stało się pięknym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników. Gratulujemy i dziękujemy uczniom oraz ich wychowawcom za wspaniałe przygotowanie uroczystości.

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.