dsc 0016W ramach działań projektowych 6 października 2016 roku gościliśmy po raz drugi w naszej szkole przedstawicieli Fundacji Promyk Słońca, panią Magdalenę Orłoś – pogodną, niewidomą, młodą osobę i poruszającego się na wózku inwalidzkim pana Michała Fitas.

Nasi goście poprowadzili warsztaty dla uczniów gimnazjum. Zajęcia miały na celu przełamanie stereotypów wobec osób niepełnosprawnych i budowanie ich pozytywnego wizerunku w społeczeństwie.

dsc 0022Spotkanie odbyło się w auli Szkoły Podstawowej. Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich naszego gimnazjum. Nasi goście opowiedzieli swoje historie życiowe. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób zostali dotknięci niepełnosprawnością i jak w życiu codziennym sobie z nią radzą, a także jak można im pomóc w wykonywaniu czynności, które sprawiają im trudność. Mieliśmy szansę poznać pasje, zainteresowania i codzienne życie aktywnych młodych, niepełnosprawnych osób uprawiajacych turystykę górską czy też podróżujących po całym swiecie z Klubem Niepełnosprawnego Kibica. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że życie z niepełnosprawnością jest możliwe i wcale nie musi być nudne i smutne.

Jestem przekonana, że realizowane w naszej szkole działania wprowadzą zmiany w sposobie myślenia uczniów. Nasi absolwenci będą pamiętać o swoich doświadczeniach z okresu szkolnego. W dorosłym życiu, w wieku aktywności zawodowej zamiast zajmować się likwidowaniem ciągle odradzających się barier społecznych lub architektonicznych będą wprowadzać w życie ideę społeczeństwa uniwersalnego – otwartego dla każdego, społeczeństwa „bez barier”.

Joanna Mudrak