Ocalmy od zapomnienia

 

       kombatantkiCzy łatwo jest mówić o rzeczach, o których wielu chciałoby zapomnieć? Na pewno nie. Jest jednak wśród nas wiele osób, pragnących podzielić się swoimi wojennymi doświadczeniami. Chcą przekazać młodemu pokoleniu wiedzę, której nie poznają w książkach historycznych. To ich własne przeżycia, rodzinne opowieści, wspomnienia z dzieciństwa stały się treścią rozmowy przeprowadzonej przez uczniów III kl. gimnazjalnej.

    Całkiem niedawno mieliśmy okazję spotkać się z czterema wspaniałymi paniami: Zofią BokszańskąAnielą Kopałą, Matyldą Smusz oraz Wiesławą Wiśniowską. Każda z naszych rozmówczyń opowiedziała swoją wojenną historię. Usłyszeliśmy o wydarzeniach pełnych grozy i strachu, ale też o wzruszających i zabawnych przygodach. To było dla nas niepowtarzalne doświadczenie. Nie często mamy możliwość spotkania prawdziwych świadków naszej wspólnej historii. Na szczęście nasza rozmowa została zarejestrowana . Dzięki temu wszyscy uczniowie będą mogli usłyszeć, jak wyglądało życie dzieci , ludzi młodych, a także ich rodzin w czasie II wojny światowej.

                                         logo niepodlegamen

 

UCZESTNICZYLIŚMY W PROJEKCIE

„GODNOŚĆ. WOLNOŚĆ. NIEPODLEGŁOŚĆ”

 

dsc 0006

         100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest szczególnie ważnym wydarzeniem dla wszystkich Polaków, tych starszych, jak i młodszych. Dla uczniów naszej szkoły obchody rocznicowe zaczęły się jeszcze we wrześniu bieżącego roku. Wówczas zostały ogłoszone konkursy plastyczne pod hasłem: „Moja Ojczyzna - mój dom” dla klas I-III i klas IV-VIII, a także konkurs pieśni patriotycznej w klasach I-III i kl. IV-VIII oraz III gimnazjum. Wybranych dziewięć zespołów klas starszych i reprezentant klas młodszych - klasa II a, przedstawiły swoje umiejętności wokalne w Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Ponadto występy klas I-III oglądali zaproszeni goście z Domu Dziennego Pobytu Seniora w Nowogrodźcu oraz rodzice uczniów.

         27 września klasy VII i VIII udały się na wycieczkę do Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, związanej z walkami powstańczymi w 1921r. Uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej: „Odzyskanie niepodległości przez Polskę”, a także zwiedzili śląskie miasteczko związane z kultem św. Anny. Złożyli hołd powstańcom pod pomnikiem Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego.

         25 października klasy V i VI wzięły udział w grze terenowej „1918- Nareszcie wolna!”. Uczniowie pod opieką nauczycieli, kierując się wskazówkami i mapą, przeszli wytyczoną trasą ulicami Nowogrodźca. Musieli wykazać się znajomością tematyki niepodległościowej.

Czytaj więcej: Uczestniczyliśmy w projekcie "Godność. Wolność. Niepodległość"

                                                               A jak będę dorosła…

2     

Milena Konieczna, uczennica klasy 6a jest laureatką kolejnej edycji Ogólnopolskiego konkursu na Najpiękniejszy List Pisany Odręcznie.

          Konkurs zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/sw w Kruszynie. Patronat nad konkursem objął Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie, a zrzeszeni w nim literaci wzięli udział w pracach komisji konkursowej.

         W bieżącym roku temat listu w I kategorii wiekowej /10-12 lat/ brzmiał: „A jak będę dorosły…”.

         30 listopada 2018 r. w sali konferencyjnej w Kruszynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. W pracy komisji uczestniczyli: Róża Czerniawska-Karcz, Katarzyna Chabowska oraz Rafał Podraza. Gratulujemy Milenie sukcesu i życzymy lekkiego pióra.

 

                                                                                                                          Janina Kotwica

   

 

 

                                                                                        Widok z XXX piętra

 

a        16 listopada 2018 r. uczniowie klasy V a i VII c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, korzystając z zaproszenia posłanki na Sejm RP- Ewy Szymańskiej. Pani Poseł zadbała o nasz komfortowy przejazd do stolicy specjalnym autokarem.

           Na początku wjechaliśmy na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Następnie udaliśmy się do Sejmu, gdzie pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam o pracy posłów i o historii polskiego parlamentaryzmu.

Czytaj więcej: Widok z XXX piętra

Mikołajki w Parku Rozrywki „Play City”

 

               img 20181206 094406 Uczniowie kl. Ia 6. grudnia spędzili bardzo aktywnie i na sportowo: w Parku Rozrywki w Galerii Piastów w Legnicy. Była to ich pierwsza wycieczka, na której rozwijali sprawność fizyczną poprzez pokonywanie przeszkód na ogromnej, czterokondygnacyjnej konstrukcji zabawowej ze zjeżdżalniami, przejściami, przeszkodami
i labiryntami.

          Wyzwaniem były również ścianki wspinaczkowe. Uczniowie brali udział w wyścigach na torze gokardowym. Współpracowali w zespołach podczas gry Laser Tag. Przebieg gry, plan pokonywania przeciwnika, zdobycia jego bazy zależał wyłącznie od inwencji i pomysłowości graczy danej drużyny. Zabawa wyzwoliła w każdym graczu nieodkryte pokłady emocji. Wchodząc do gry, każde dziecko otrzymywało profesjonalny sprzęt – karabin i pancerz.

Czytaj więcej: Mikołajki klasy Ia